Kredyty samochodowe a praca dealera – korzyści, ryzyko i potencjał

W dzisiejszych czasach wszyscy stawiamy na szybką obsługę Klienta, brak (przynajmniej teoretycznie) formalności i maksymalne uproszczenie zasad, które mogłyby stawiać naszego kontrahenta w nieprzyjemnej, bądź ryzykownej sytuacji. Tak też jest w przypadku kredytów samochodowych, które bardzo często powiązane są z ofertami dealerów. Pozostaje pytanie, czy takie zjawisko jest dla rynku korzystne.

Jeśli kredyt, to tylko u dealera?

Gdzie najczęściej zaciągamy kredyt, bądź pożyczkę? Przeważnie w banku, parabanku, lub w innej firmie pożyczkowej, wykorzystując do tego między innymi Internet. Trend ten jednak się zmienia. Coraz więcej osób korzysta z możliwości innych podmiotów gospodarczych, które – na pierwszy rzut oka – nie mają zbyt wiele wspólnego z rynkiem kredytowym. W praktyce, współpracują one z bankami, również pod kątem udzielanych kredytów samochodowych. Mowa tu o profesjonalnych dealerach, których oferty komponowane są coraz częściej na zasadzie "wszystko w jednym". Oczywiście z punktu widzenia nabywcy samochodu, takie rozwiązanie jest w pełni korzystne. Niestety, często jednak wiąże się ono nie tylko z oszczędnością czasu, ale też z dodatkowymi, ukrytymi opłatami.

Korzyści i straty – analiza porównawcza

Powiązanie ofert dealerów samochodowych z konkretnymi bankami i ich kredytami samochodowymi, ma zarówno zalety, jak i wady:

Zalety: Możliwość zrealizowania wszystkich formalności w jednym miejscu i – co więcej – bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów (uproszczona procedura kredytowa).

Jasno przedstawione warunki finansowania, uzależnione od sytuacji materialnej kredytobiorcy, jego zdolności kredytowej a także – od rodzaju wybranego modelu pojazdu.

Możliwość skorzystania z rozbudowanych pakietów korzyści, które bardzo często mają postać dodatkowych ubezpieczeń, usług itd.

Szybka decyzja kredytowa, którą możemy uzyskać na miejscu, bez konieczności oczekiwania na realizację długotrwałych procedur i formalności.

Wady: Monopolizm wierzycielski – Klient nie ma możliwości wyboru oferty innego banku i – tym samym – porównania poszczególnych ofert i wybrania tej, która byłaby dla niego najkorzystniejsza pod względem finansowym.

Stosunkowo wyższe koszty usługi – powiązanie oferty banku i dealera, może doprowadzić do podwyższenia kosztów oferty. W takim przypadku, ta opcjonalna różnica może być wykorzystania do sfinansowania prowizji dealera, oferującego usługi konkretnego podmiotu finansowego.

Dodatkowe ubezpieczenia – dealer nie musi podpisywać umowy wyłącznie z bankiem. Może on też współpracować (wraz z bankiem) z konkretnymi firmami ubezpieczeniowymi, co będzie się wiązać z dodatkowymi, obowiązkowymi kosztami.

Quo Vadis dealerze?

Relacja dealer samochodowy – bank to nie tylko określone korzyści i ryzyko. To również olbrzymi potencjał, który ma przełożenie na ofertę skierowaną w stronę kredytobiorcy. Współpraca na tym polu nie musi być wyłącznie "przepisem na zyski", ale też kreatywną próbą stworzenia oferty korzystnej dla Klienta. Przykładowo część z banków wspołpracujących z dealerami, świadomie tnie koszty, pozbawiając się co prawda dodatkowych zysków, jednocześnie zwiększając swą konkurencyjność względem rynku. Krok ten jest zresztą odpowiedzią na zapytania Klientów, którzy coraz częściej wahają się, czy warto zaciągać kredyt "przez dealera", czy może za pośrednictwem banku stacjonarnego.

Podsumowując, kredyty samochodowe zaciągane za pośrednictwem dealera samochodowego, to – coraz częściej – rozbudowane pakiety usług, które w przypadku wielu banków są korzystniejsze, niż "tradycyjny" kredyt samochodowy zaciągany w ich siedzibach.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.wybieramy-kredyt.pl/index.php?trackback/16

This post's comments feed