Konsolidacja kredytów – szansa, czy zagrożenie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt restrukturyzacyjny. To narzędzie dedykowane kredytobiorcom, którzy korzystają w danym momencie z wielu rodzajów zobowiązań (konsumpcyjnych/hipotecznych). Czy konsolidacja kredytów to szansa, a może jednak zagrożenie?

Najważniejsza przy restrukturyzacji zadłużenia jest pozytywna zdolność kredytowa, czyli utrzymanie stabilnego poziomu dochodów. Umowa o pracę na czas nieokreślony to zdecydowanie najlepsza kategoria zatrudnienia z perspektywy banków. Jeżeli myślisz, że wysłanie wiadomości o problemach ekonomicznych przekona bank do zmiany dotychczasowych umów jesteś w dużym błędzie. Banki detaliczne zazwyczaj odrzucają podobne wnioski, ponieważ każdy niespłacony kredyt to dla takiej instytucji strata, a wręcz problemy na rynku międzybankowym (kwestia pozyskania pieniądza między bankami). Konsolidacja kredytów to zatem zupełnie oddzielna struktura do analizy kredytobiorcy.

Konsolidacja obejmuje zadłużenie w bankach detalicznych oraz instytucjach pozabankowych. To doradca w banku odpowiada za zamknięcie dotychczasowych długów, a także za potwierdzenie formalne. Większość specjalistów, a nawet broszur w bankowości detalicznej zaleca, aby potwierdzić to we własnym zakresie. Wysokość kredytu konsolidacyjnego uzależnia naturalnie zdolność kredytowa, a to prowadzi do pewnego zagrożenia. Możesz nie otrzymać wystarczającej kwoty na pokrycie wszystkich zobowiązań. W takim przypadku trzeba wyłożyć pieniądze we własnym zakresie.

Za konsolidację się płaci wydłużonym okresem kredytowania. To główny zysk banku. Natomiast przywrócenie płynności następuje przez bardzo niską ratę miesięczną dopasowaną do indywidualnych preferencji kredytobiorcy. Sam fakt obniżenia kosztów administracyjnych, opłat za przelewy to ogromny plus, jeżeli miałeś do tej pory wiele pożyczek konsumpcyjnych, czy aktywne karty kredytowe. Konsolidacja nie wpływa z reguły negatywnie na zapisy w BIK, ale musisz uważać na terminowe spłaty. Większość banków uwzględnia w kredytach konsolidacyjnych tzw. wakacje od spłaty rat, np. w perspektywie kwartalnej. To pewien bufor bezpieczeństwa, który gwarantuje w praktyce szybkie wyplątanie się z bieżących problemów ekonomicznych zanim dojdzie w ogóle do uregulowania pierwszych rat konsolidacyjnych. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pożyczka pod zastaw pojazdu ale o tym przeczytasz na 17b.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.wybieramy-kredyt.pl/index.php?trackback/12

This post's comments feed